Peru/Boliwia - Jezioro Titicaca

Najsłynniejsze jezioro Ameryki Południowej.

Titicaca to najwyżej położone żeglowne jezioro świata i drugie największe w Ameryce Południowej. Tafla wody znajduje się na wysokości 3800 m n.p.m. Ponieważ jest tak wysoko, temperatury w dzień nie są za wysokie, średnio koło 15 stopni, w zimie dochodzą nawet do zera. Temperatura wody około dziesięciu stopni. Przez tą wysokość nad poziomem morza strasznie mocno świeci słońce. Mimo że jest chłodno, krem z wysokim filtrem to podstawa. Bardzo łatwo o poparzenia słoneczne, a to że wieje i jest zimno powoduje że człowiek się przypieka nie wiedząc o tym, aż jest za późno (o czym się przekonaliśmy).

Nam Titicaca bardzo się spodobała, mimo że komentarze w internecie są dość zróżnicowane i nie wszyscy są zadowoleni. Prawdą jest opinia, że nie ma tu za wiele do roboty. Centrami turystycznymi i bazami wypadowymi jest Puno w Peru i Copacabana w Boliwii. Miasta składają się w 100% z niedokończonych współczesnych budynków z pustaków. Taki styl architektoniczny, że tynk jest oznaką bogactwa. Z obu miast w ramach zabicia czasu można popłynąć na którąś z wysp, na przykład pływające miasto z trzciny Uros lub świętą inkaską Wyspę Słońca.

Super są natomiast krajobrazy, i to dla nich warto przyjechać. Ogromne przestrzenie, góry, chmury i jezioro. Fajnie też sobie popływać łódką z zawrotną prędkością około 10 km/h, za to podziwiając ośnieżone boliwijskie szczyty w oddali.