Peru - Lima - Huaca Pucllana

Miasto z LEGO. Huaca Pucllana to położone w samym środku Limy ruiny. Niegdyś zamieszkane byłu przez lokalną, preinkaską cywilizację zwaną cultura lima.

Zbudowane między 200 a 700 rokiem naszej ery z suszonej na słońcu cegły adobe. Duża część Pucllana została zabudowana przez współczesne blokowiska, zachowała się natomiast najważniejsza część z piramido-podobną świątynia, gdzie składano ofiary (same kobiety) i grzebano wielkich (samych mężczyzn). To że składali w ofierze tylko kobiety ma jakiś związek z powiązaniem kobiety z księżycem i morzem, które czcili.

Od około 600 roku n.e. zmiana klimatu i fenomen El niño spowodowały długotrwałe okresy suszy przez co miasto ostatecznie opuszczono (podobnie jak inne w tym rejonie świata).

Cegły poukładane są w stylu półki z książkami, a następnie zgrupowane w trapezoidalne bloki. Dzięki takiej unikalnej konstrukcji okazały się odporne na trzęsienia ziemi.

Bardzo duża część kompleksu nie została jeszcze odkopana. Na kolejnym zdjęciu widać różnicę między zrekonstruowaną częścią (po lewej), a niezrekonstruowaną (po prawej).

Archeolog w Huaca Pucllana jest czymś w rodzaju bardziej świadomego murarza i przez to ma niezbyt ciekawą robotę. Cały czas odkopuje się cegły, klei je lub wozi żwir taczką na dół. Natomiast na pewno mają gwarancję zatrudnienia. Kompleks jest tak duży, że oszacowano, że okopanie wszystkiego zajmie jeszcze z 20 lat.

Są też llamy, do pilnowania żeby żadna roślinka nie wyrosła (lepsze niż kosiarka).